IT-palveluja ja digitaalista teknologiaa koskeva lainsäädäntö on tavanomaisesti jäljessä teknologian kehitystä. Tämä saattaa hankaloittaa erinäisten IT-palveluiden tarjontaa ja kehittämistä.
Toimistomme on avustanut päämiehiämme uusia palveluja koskevien selvitystöiden laatimisessa, jotta palvelua koskeva lainsäädäntö ja sen sisältöä sekä sen asettamat vaatimukset saadaan määriteltyä ja palvelu siten sopimaan voimassaolevaan lainsäädäntöön. Samalla palveluihimme kuuluvat tavanomaisemmat käyttöehtojen, lisenssien, ulkoistamissopimuksien, palvelusopimuksien (myös IT2010 ja IT2015) ja projektisopimuksien laatimiset ja tarkastamiset. Neuvomme tämän lisäksi myös tietosuojakysymyksien huomioonottamisessa erilaisissa IT-projekteissa.
Yhdessä varmistamme, että yrityksesi palvelu vastaa voimassaolevaa lainsäädäntöä ja että yrityksesi sopimuksen ovat asianmukaisessa kunnossa. Aikaisemmin ollemme hoitaneet muun muassa seuraavanlaisia toimeksiantoja:
Lisätiedot ja kyselyt: